Сонячні батареї для вуличного освітлення стають дуже популярні як в усьому світі, так і в Україні. Зовнішнє освітлення необхідне не тільки в місті, де енергетична інфраструктура добре розвинена, але й там, де до найближчого підключення до центральної енергомережі необхідно прокладати мережу на багато кілометрів. Освітлення потребують не лише вулиці, а й віддалені парковки, стоянки сільськогосподарських машин, проблемні ділянки автотрас, території рекреаційного призначення (парки, пляжі) і багато іншого.
Вартість 1 кілометра лінії електропередач для потреб освітлення в середньому становить 200 тис. гривень.
Використання сонячних панелей дозволяє скоротити витрати на електроенергію і освітити території, на яких відсутнє централізоване енергопостачання. Автономне вуличне освітлення дозволяє різко скоротити витрати на підведення живлячого кабелю, на організацію підстанції, вузла обліку електроенергії, на отримання дозволів і погоджень у різних інстанціях.
Принцип роботи вуличного освітлення на сонячних панелях полягає в перетворенні енергії сонячного світла за допомогою фотоелементів в електричний струм. Далі електрична енергія надходить на акумуляторну батарею, де відбувається її накопичення. Батарея акумулятора живить світильник, як правило, світлодіодний і таким чином відбувається нічне освітлення території. Світлодіодні світильники є найбільш економічними джерелами світла. Включення і вимикання світильника в потрібний момент часу, а також контроль зарядки батареї здійснюється спеціальним керувальним блоком.
Систему автономного вуличного освітлення на сонячних батареях можна оснастити і додатковими функціями. Наприклад, можна реалізувати контроль рівня освітленості. У «режимі очікування» світильник буде світити на 20-40% від своєї потужності, а коли в контрольованій зоні виявляється якийсь рух світловий потік збільшується до 100%. Таким чином можна продовжити час розрядки акумулятора. Так само можна оснастити систему таймером, який дозволить задіяти роботу освітлювальної установки в потрібний час. Від того на скільки правильно підібрані потужність сонячних батарей і ємність акумулятора буде залежати правильна функціональність освітлювального комплексу, а також його вартість. Зрозуміло, що чим більше потужність сонячної панелі і ємність акумулятора, тим довше буде світити світильник, але і вартість всієї установки буде значно суттєвіше.
Автономне вуличне освітлення на сонячних панелях має ряд безумовних переваг таких як:
- відсутність необхідності оплачувати електроенергію
- можливість реалізації освітлення у важкодоступних районах без централізованого енергозабезпечення або далеко від нього
- монтаж освітлювальних комплексів відбувається просто і швидко
- повна безпека і екологічність при експлуатації та утилізації
- значний термін служби
- автоматична робота установки.
Поряд з перевагами має і низку недоліків:
- значна вартість освітлювальної установки
- низька вандалостійкість
- залежність від погоди, низька яскравість світлового потоку
- у холодну погоду акумулятори можуть давати збій
При необхідності ДП «Міськсвітло» виконує наступні роботи: світлотехнічний розрахунок і розрахунок освітленості, на підставі розрахунку підбір обладнання та узгодження комплекту з Замовником, визначення місця встановлення опор освітлення, будівництво і т. п.
Ліхтарі вуличного освітлення на сонячних батареях використовуються для освітлення пішохідних доріжок, пішохідних переходів, зупинок громадського транспорту. Такі системи складаються з:
- фотоелектричної панелі, яка перетворює енергію сонячного світла в електроенергію;
- опори з антивандальною шафою, в якому розміщується пристрій контролю і акумулятор;
- акумулятора – герметичного, приміняється для збереження та накопичення електроенергії;
- контролера, який керує роботою світильника і контролює заряд акумулятора;
- світильник з світлодіодною лампою або панеллю.
Освітлювальна автономна установка забезпечує безперебійну роботу в темний час доби при заданих вітрових і ожеледних навантажень. Конструкція освітлювальної опори забезпечує зручність монтажу і експлуатації; можливість зміни однойменних витратних елементів; ремонтопридатність; доступ до всіх блоків, що вимагає регулювання або заміни в ході експлуатації. Встановлення освітлення розраховуються на умови експлуатації при температурах від + 40С до – 40С.
Підбір обладнання здійснюється таким чином, що система забезпечує безперебійне живлення світильника від акумулятора протягом 12 годин, а так само автономну роботу освітлювальної установки протягом 3-4 діб при несприятливих погодних умовах.