Cвітлофори почали чистити від гілля

Поки франківці милуються зеленню в місті, водії жаліються, що через гілки не видно дерев і світлофорів. То хто вирішує, що треба посадити, а що зрізати?

IMG_5425

Сакури зацвітуть

«В Івано-Франківську є 38 тисяч дерев, — розповідає Михайло Смушак, директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою. — Я не стверджую, що ми знаємо про кожне дерево, але планово обстежуємо зелені насадження й вирішуємо — щось треба зрізати, щось почистити».

На приватних територіях власники можуть робити, що їм заманеться. Це стосується і декоративних дерев, і плодових. А ось із тими, які ростуть у місцях загального користування, вже складніше. При міській раді створена спеціальна комісія, яка дає висновки про обстеження. Якщо дерево старе, вражене хворобою чи має трухлявий стовбур, його ріжуть. Потім викорчовують пень. І вже на тому місці можуть посадити нове. А можуть і не посадити.

Наприклад, у 2015 році в місті зрізали 384 дерева. На 124 обрізали гілки, а на місці 110 викорчуваних пнів висадили саджанці. Цьогоріч заплановано обрізати 500 крон, а повністю вирізати — 400 дерев.

IMG_28831

«Якщо порівнювати цифри, то це не так вже й багато, — каже Михайло Смушак. — Тим більше, що маємо договір з приватним підприємцем Здороком на корчування пнів і висадження молодих дерев. Він виграв тендер на 149 тис. грн, а за ці гроші ми зможемо омолодити зелені насадження у місті».

Вже посадили й огородили молоді липи вздовж вулиць Незалежності та Чорновола. Загалом, планується висадити 165 малих дерев і 160 більших. На площі Міцкевича посадили кілька кремезних кленів.

«Садили такі дерева, що їх несли декілька чоловіків, — усміхається Ігор Сенчук, заступник директора департаменту житлової, комунальної політки та благоустрою. — Замовляли вже підрослі клени — зо три метри довжини, з уже сформованим стовбуром. Пересаджували разом із землею. Приємно, що в місті з’являються нові насадження. Ще плануємо посадити на площі Міцкевича кущі».

До слова, в Івано-Франківську має з’явитися алея сакур. Ймовірно, її висадять восени. Місце поки не вибрали, але цілком можливо, що вже навесні ті сакури цвістимуть перед Білим домом.

Зайві гілки

Поряд із молодими насадженнями у місті ростуть і старі дерева, гілки яких можуть обривати електромережі чи тролейбусні лінії. Мешканцям це теж не байдуже.

«Дерева, що ростуть обабіч доріг та біля будинків, інколи заважають пішоходам і мешканцям нижніх поверхів, — говорить франківець Роман Койляк. — Я багато їжджу автомобілем, тому став помічати, що зараз позаростали світлофори й дорожні знаки. Через листя не завжди звертаю увагу на них, але поліція на це не зважає».

У патрульній поліції Івано-Франківська «Репортеру» повідомили, що знають про такі випадки.

«Дійсно, були звернення від водіїв, які скаржились, що гілки закривають знаки, — кажуть у прес-службі патрульних. — Тоді інспектор пише рапорт і передає його у відділ організації дорожнього руху. А вже потім працівники того відділу зв’язуються з комунальниками, аби спільно вирішити проблему».

Як пояснив Михайло Смушак, обрізкою дерев у місті займається «Зелене господарство».

IMG_5426

«Це підприємство виграло тендер на 739 тис. грн, — каже він. — За ці гроші «Зелене господарство» не лише зрізуватиме дерева, а й формуватиме крони та видалятиме сухі гілки. Чутки про ліквідацію цього підприємства не відповідають дійсності, воно лише реорганізоване».

Головний комунальник міста заспокоює: не треба переживати, якщо побачили стовбур повністю без гілок. Це так зване омолодження. Зі стовбура починають рости нові гілки, дерево не вмирає, а ніби перероджується.

«У Франківську є чимало дерев, які потребують формувальної та омолоджувальної зрізки, — коментує еколог Василь Михайлишин. — Наприклад, якщо клени в центрі міста не чистити, то тротуари можуть перетворитися в чагарник. І робити це треба до початку вегетаційного періоду — десь у лютому-березні. Бачите трухляве дерево — телефонуйте комунальникам. Краще його зрізати, ніж чекати, що воно наробить якоїсь біди».

Але зрізають дерева не тільки ті, хто виграв тендер. Як виявилося, біля світлофорів це робить комунальне підприємство «Івано-Франківськміськсвітло», біля тролейбусних ліній — «Електротранс». Інколи вони працюють спільно, допомагаючи одне одному.

Директор комунального підприємства «Івано-Франківськміськсвітло» Юрій Волошанський розповідає, що світлофори почали чистити від гілля минулого тижня. Зараз їхні працівники знімають покази лічильників, а потім продовжать наводити лад на дорогах.

«Згідно з правилами охорони електричних мереж, ми ріжемо гілки, які вже практично впираються у світлофори, — пояснює Волошанський. — Охоронна зона кожного електрооб’єкта — 2 м, тому стараємося вимоги виконувати. Якщо ж на вулиці ростуть дерева, які заступають знаки, — то не наша провина».

«Маємо дуже багато заяв на чистку дерев, — розповідає директор «Зеленого господарства» Ярослав Дарвай. — Від поліції було прохання, тому в комунальному департаменті кажуть, що треба різати вже. Але видалятимемо лише окремі гілки, які заступають дорожні знаки чи світлофори, такі проблеми є фактично на кожній вулиці».

За словами Дарвая, їхнє підприємство запізно виграло тендер. Тому крони дерев формуватимуть аж після 15 жовтня, коли дерева «засинатимуть». Зараз, коли листя зелене, різати не можна. Нині — хіба аварійні. Щоб очистити від гілок дорожні знаки, жодного акту від комісії не потрібно — достатньо лише повідомити про проблему департамент житлової, комунальної політики та благоустрою. Такі чистки розпочнуть цього тижня, бо питання вже обговорювали у вівторок на оперативній нараді у міського голови. Минулого року також зрізали наприкінці травня.